Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Układanki lewopółkulowe, czyli mowa zaczyna się w głowie

Są takie dzieci, dla których skupienie się na jednym działaniu przez kilka minut jest ponad ich siły. Doskonałym rozwiązaniem na ich problemy są układanki lewopółkulowe. Dzięki nim łatwiej stymulować tę część mózgu, która odpowiada za szereg naszych aktywności.

Większe wsparcie

Zdrowe dzieci zwykle nie mają problemów z logicznym myśleniem. Już w wieku 3 lat potrafią wykonać zadanie, polegające na porządkowaniu sekwencyjnym. Maluch umie odwzorować to, co widzi na kartach i przenieść je w odpowiednie miejsce. Niestety, nie każde dziecko będzie mogło powiedzieć, że zadanie było łatwe. Bywa, że nawet przedszkolaki nie podołają wyzwaniu. Układanki lewopółkulowe to ćwiczenia, przy pomocy których można wyrównać wiele braków. Koncentrują się na stymulowaniu lewej półkuli mózgu. Jest ona odpowiedzialna za analizowanie, przetwarzanie linearne, wykrywanie relacji. To od niej zależy, na ile sprawnie przebiegnie nauka mowy, pisania oraz funkcje intelektualne.

Dziecko przebodźcowane

Współczesne maluchy często nazywane są „prawopółkulowymi". Mają nieograniczony dostęp do telewizora, komputera i innych urządzeń mobilnych. W ciągu dnia przyswajają o wiele więcej obrazów niż ich rówieśnicy sprzed lat w ciągu tygodni. Prawa półkula mózgu stała się u nich tą dominującą, jednocześnie lewa znacząco ograniczyła swoją aktywność. Nowoczesne technologie szybko „łapią” prawą półkulę. W tym czasie lewa „odsuwa się” w cień. Każde dziecko, mające jakiekolwiek problemy językowe, powinno ćwiczyć lewą półkulę. Bazą do wszelkich ćwiczeń są układanki lewopółkulowe. Można je stosować zarówno podczas ćwiczeń w domu, jak i terapii logopedycznej.

Linearność w ćwiczeniach

Dlaczego lewa półkula jest tak ważna w rozwoju dziecka? To dzięki niej można analizować wszystkie bodźce krok po kroku. Maluch zaczyna wyczulać się na szczegóły. Patrząc na tekst, widzi znaki diakrytyczne, kropki, kreski, potrafi także odróżnić litery podobne do siebie. Ta część mózgu odpowiada także za myślenie logiczne i analityczne. Odbiera i przetwarza wszystkie pojęcia, przetwarza dźwięki mowy. Odpowiada za umiejętność cichego czytania. Układanki lewopółkulowe, dostępne w sklepie Wydawnictwa Arson pomogą poprawić skupienie, koncentrację i percepcję wzrokową. Dzieci zwykle świetnie się przy nich bawią, przyswajając wiedzę.

Co zrobić, gdy dziecko nie jest specjalnie zainteresowane ćwiczeniami? Nieco odpuścić, ponieważ na siłę nie da się przyspieszyć jego zdolności postrzegania świata i rozwoju edukacyjnego. Dobrym pomysłem jest także zaangażować do zabawy rówieśnika. Takie wsparcie zawsze działa na maluchy stymulująco.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl