W jednym z naszych poprzednich wpisów skupiliśmy się na definicji i leczeniu afazji dziecięcej. Jest to jedno z najczęściej występujących specyficznych zaburzeń rozwoju mowy, które znacznie utrudnia dziecku swobodną komunikację z bliskimi i rówieśnikami. Dzisiaj jednak zajmiemy się alalią, która jest dość często mylona z afazją dziecięcą. Na czym polega różnica między tymi dwoma zaburzeniami? Jakie są rodzaje alalii i jak wygląda jej leczenie? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Jąkanie się to jedno z najczęściej występujących zaburzeń mowy. U niektórych jest ono ledwo słyszalne, jednak w niektórych przypadkach może ono znacznie ograniczyć sprawną komunikację z innymi. Wbrew powszechnemu mitowi jąkanie się nie przechodzi samo - jego skorygowanie wymaga pracy z odpowiednim specjalistą. W dzisiejszym wpisie opowiemy zatem pokrótce o tym, czym jest jąkanie i jakie metody terapii logopedycznej dają najlepsze efekty w leczeniu tego zaburzenia.
Dzieci w wieku przedszkolnym (3-7 lat) są zazwyczaj dość rozmowne. Chętnie opowiadają o swoich pasjach, ulubionych zabawkach i czasie spędzonym z najbliższymi. Dopiero rozwijający się aparat mowy może mieć jednak problemy z dość skomplikowaną fonetyką języka polskiego. Szczególnie trudne dla maluchów okazują się głoski dentalizowane, które realizowane są ze zbliżeniem górnych i dolnych zębów. W przypadku, gdy dziecko mimo kompletu uzębienia mlecznego ciągle ma z nimi problemy, mowa już o wadzie wymowy nazywanej sygmatyzmem. W dzisiejszym wpisie skupimy się więc na jej rozpoznaniu, a także metodach terapii i korygowaniu poprzez ćwiczenia logopedyczne dla przedszkolaków.
Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się wpis poświęcony Metodzie Krakowskiej, która została opracowana przez prof. Jagodę Cieszyńską. Jest to terapia neurobiologiczna wspierająca funkcjonowanie lewej półkuli mózgowej. W poprzednim wpisie skupiliśmy się jednak przede wszystkim na jej głównych założeniach i na tym, jaki ma ona wpływ na rozwój logopedyczny dziecka. Dzisiaj więc podpowiemy, jak wdrażać naukę czytania sylabami, aby przynosiła ona jak najlepsze efekty.
Ludzki mózg jest niesamowity. Najnowsze badania neurologiczne wykazują, że organ ten jest bardzo plastyczny i zachowuje tę właściwość nawet u osób dorosłych. Mózg jest bowiem zdolny do neurogenezy, czyli tworzenia nowych połączeń nerwowych. Wymagana jest jednak odpowiednia stymulacja i jej regularne powtarzanie w celu zauważenia pierwszych efektów.
Każdy rodzic z uwagą przygląda się rozwojowi swojego malucha. Cieszy go każdy, nawet najmniejszy postęp: pierwsze gaworzenie, podnoszenie główki, próby siadania, nawiązywania kontaktu wzrokowego z rodzicami i dziadkami. Błogi spokój może być jednak bardzo łatwo zaburzony przez niepokojące sygnały.
Pedagogika to dziedzina nauki, która nieustannie się rozwija. Badania nad młodymi umysłami, kontrola potrzeb i śledzenie studium przypadków pozwala na tworzenie różnych specjalizacji. Wiadomo już bowiem, że pewne wymagają specyficznego podejścia.
Młodzi rodzice zawsze z utęsknieniem czekają na pierwsze słowa swojego dziecka. Próbują przewidzieć, co padnie najpierw: “mama” czy “tata”? A może coś mniej konwencjonalnego, np. “baba” lub “dada”? Czasami jednak to pierwsze słowo nie pada bardzo długo, co wzbudza niepokój rodziców i opiekunów dziecka. Jakie są pierwsze objawy opóźnionego rozwoju mowy?
Gabinet logopedyczny, to szczególne miejsce, w którym specjaliści pomagają poprawić umiejętności komunikacyjne. Aby wykonać prace, która będzie przynosiła efekty, a jednocześnie była przyjemna, potrzebne jest wiele urządzeń i materiałów. Logopeda korzysta z różnych narzędzi i technologii, aby pomóc w ocenie, diagnozie i rehabilitacji osób zarówno młodych, jak i starszych. Niezależnie od tego, czy chodzi o ocenę komunikacji i motoryki jamy ustnej, monitorowanie rozwoju języka poprzez mowę i funkcje poznawcze, czy ocenę zdolności połykania, dostępne narzędzia i technologie logopedyczne są tak wszechstronne, jak sama dziedzina.
Rozwój to proces, który rozpoczyna się w dniu narodzin i trwa przez całe nasze życie. Etapy rozwoju są ważne dla prawidłowego wzrostu psychofizycznego, ponieważ dają możliwość poznania siebie poprzez eksperymenty, procesy uczenia się metodą prób i błędów, interakcje społeczne z członkami rodziny lub rówieśnikami w wieku szkolnym - wszystkie te rzeczy pomagają ukształtować dziecko, jako jednostkę w czasie dorastania.
Afazja jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na zdolność porozumiewania się. Może być spowodowana udarem, urazem głowy lub innym uszkodzeniem mózgu na wczesnym, lub późniejszym etapie życia. Osoba z afazją może mieć trudności z mówieniem, czytaniem lub pisaniem. Nie istnieje jedna uniwersalna metoda leczenia afazji, dlatego ważne jest, aby współpracować z logopedą w celu znalezienia najlepszego rozwiązania dla każdej osoby. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak objawia się afazja u dzieci.
Gry i zabawy edukacyjne stanowią idealne narzędzie do wspomagania ogólnego rozwoju dzieci. Nie tylko uczą, ale także bawią. Sprawdź, jakie zabawy edukacyjne warto organizować najmłodszym.
Ćwiczenia matematyczne powinny być przyjazne, aby zaangażowały dziecko w naukę i zaowocowały przyswojeniem wiedzy. Najlepiej jak będą miały formę gry lub zabawy. Warto zaopatrzyć się w specjalne zestawy dydaktyczne do nauki liczenia.
Rodzice powinni stymulować rozwój mowy dziecka już od pierwszych dni jego życia. Aby wspierać naukę mowy, do maluszka należy dużo mówić. Wskazane jest także czytanie książek. Warto pamiętać, że najlepszą formą nauki jest zabawa. Wtedy dziecko nie tylko chętniej się uczy, ale także więcej zapamiętuje.
Nauka mówienia, czytania i pisania nie przychodzi łatwo. Jednak każde dziecko, prędzej czy później opanuje wszystkie umiejętności. W trakcie kształcenia mogą pojawić się problemy logopedyczne, które dobrze jest od razu eliminować. Pomogą w tym ćwiczenia adekwatne do problemu. Sprawdź, jak szybko można nauczyć się wymawiać r.
Każde dziecko pragnie szybko nauczyć się mówić, aby móc w pełni komunikować się z najbliższymi. Z czytaniem i pisaniem nie idzie już tak gładko, dziecko bowiem jeszcze nie wie, jak bardzo przydatne są te umiejętności. Z czasem każdy maluch je opanuje, jednak są sposoby, które znacznie je ułatwią i przyspieszą cały proces. Jak pomóc dziecku w nauce czytania?
Od chwili narodzin dziecka, każdy rodzic czeka na moment, w którym jego pociecha wypowie pierwsze słowo. Później idzie to już lawinowo i w mgnieniu oka maluch potrafi opowiadać historie, często wykorzystując do tego tylko sobie znane skróty i słowa. Rodzice, jako najbliżsi opiekunowie, także znają te określenia. Z czasem część z nich zanika, dziecko mówi coraz wyraźniej i wydaje się, że wszystko idzie dobrze. Do czasu, aż pierwsza wizyta u logopedy nie skoryguje naszego myślenia i nie okaże się, że nie jest tak różowo. Przedstawiamy dziś popularne ćwiczenia korekcyjne dla dzieci, które pozwolą rozwijać aparat mowy i poprawią sposób, w jaki dziecko komunikuje się z otoczeniem.
Małe dzieci chłoną informację jak gąbka wodę. Warto wykorzystać pierwsze lata ich życia, aby nauczyć malucha jak najwięcej. Naukę czytania i oswajanie się z literami można rozpocząć o wiele wcześniej, niż Ci się wydaje. Pomocne w tym będą tabliczki z obrazkami i sylabami, które stymulują umysł do pracy i kojarzenia konkretnych czynności z ich nazwami. Jak rozpocząć naukę układania wyrazów z liter?
Każde dziecko potrzebuje atrakcyjnych zabawek, które pozwolą mu spędzać miło czas. Dobrze by było, aby jednocześnie rzeczy te mogły czegoś nauczyć, a nie tylko służyły rozrywce. Szukając tego rodzaju przedmiotów, warto rozeznać się w tym, co oferują sklepy i na tej podstawie podjąć decyzję, jakie zabawki edukacyjne dla 2-latka wybrać. Poniżej przedstawiamy kilka przemyślanych propozycji.
Gdy na świat przychodzi małe dziecko, rodzice i dziadkowie starają się podarować mu wszystko, czego potrzebuje. Kupują najlepsze ubranka, wygodną i miękką pościel, a także całą masę kolorowych zabawek. Wszystko po to, by już od pierwszego dnia uczynić życie maluszka szczęśliwym. By wybierać jedynie wartościowe rzeczy i nie żałować później wydanych pieniędzy warto zastanowić się jakie zabawki dla niemowlaka będą dla niego w ogóle użyteczne.