Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Nauka mówienia przez zabawę - jak wspierać naukę mowy u dzieci?

Nauka mówienia przez zabawę - jak wspierać naukę mowy u dzieci?

Rodzice powinni stymulować rozwój mowy dziecka już od pierwszych dni jego życia. Aby wspierać naukę mowy, do maluszka należy dużo mówić. Wskazane jest także czytanie książek. Warto pamiętać, że najlepszą formą nauki jest zabawa. Wtedy dziecko nie tylko chętniej się uczy, ale także więcej zapamiętuje.

 

Ćwiczenia językowe

Ogromną rolę w procesie kształtowania mowy u dziecka odgrywają rodzice i inne osoby z najbliższego otoczenia. Niezwykle ważne jest, aby do dziecka mówić jak najwięcej, ale wolno, prostymi zdaniami i zachowując kontakt wzrokowy. Warto także modulować głos. Do zalecanych ćwiczeń językowych należą popularne zabawy paluszkowe, znane jeszcze przez nasze babcie, takie jak „Idzie kominiarz”, „Warzyła sroczka”. Dzięki nim dziecko szybciej nauczy się wypowiadać samogłoski, a następnie sylaby i wyrazy.

Aby stymulować rozwój mowy, warto uczyć dziecko prostych wierszyków zawierających wyrazy dźwiękonaśladowcze (hau, miau, brum), a także naśladować odgłosy z otoczenia. Również czytanie do snu to bardzo ważny element edukacji językowej. Nie tylko rozwija mowę, ale także pamięć i wyobraźnię.

 

Inne ćwiczenia językowe dla dzieci

Z dzieckiem można przeprowadzać proste ćwiczenia logopedyczne, które będą usprawniały aparat mowy. Rodzice, kiedy mówią do swojej pociechy, powinni mieć bogatką mimikę. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Ćwiczeniem językowym dla dzieci zalecanych przez specjalistów jest gimnastyka buzi i języka przed lustrem.

 

Warto pamiętać, że negatywny wpływ na naukę mówienia ma długie ssanie smoczka oraz kciuka. Opiekunowie powinni możliwie jak najszybciej odstawić smoczek i butelkę oraz uczyć picia z kubeczka. Nie bez znaczenia rozwoju mowy jest także sposób oddychania. Jeśli dziecko oddycha głównie przez usta, warto udać się do logopedy. Pomocne mogą być także proste ćwiczenia, które będą zachęcały dziecko do oddychania nosem, takiej jak puszczanie baniek, dmuchanie w wiatraczek, nadmuchiwanie balona. Zdaniem specjalistów duży wpływ na poprawny rozwój mowy ma aktywność fizyczna, która wspiera właściwą koordynację psychoruchową. Dlatego dziecko należy zachęcać do raczkowania, wchodzenia po schodach, jeżdżenia na rowerze etc.

 

Obrazki do nauki dla dzieci

Aby ułatwić dziecku rozumienie poszczególnych słów, warto je ilustrować. Podczas czytania rodzic może na przykład rysować proste, symboliczne obrazki. Dzięki temu maluszek będzie nie tylko lepiej rozumiał słowa, ale w przyszłości szybciej opanuje pojęcia abstrakcyjne, które nie mają odpowiedników w rzeczywistości. Czytając ulubioną bajkę, można także robić przerwy, aby omówić z dzieckiem ilustracje zamieszczone w książce.

Warto kupić także zestawy dydaktyczne, które będą zawierały etykiety opisowe i obrazki do nauki do dzieci. W ten sposób maluszek uświadomi sobie, że słowo pisane odzwierciedla

konkretne rzeczy i czynności. Każdy z zestawów rozwija inne zdolności językowe. Jedne nauczą rozróżniać rodzaje rzeczowników, a inne części ciała ludzi i zwierząt, dzięki czemu dziecko dowie się, jak wyodrębniać części z całości. Dzięki pomocom dydaktycznym można uczyć języka poprzez zabawę. W ten sposób dziecko będzie bardziej zaangażowane w naukę i przyswoi więcej informacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl