Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Gry i zabawy edukacyjne dla przedszkolaków

Gry i zabawy edukacyjne dla przedszkolaków

Gry i zabawy edukacyjne

Gry i zabawy edukacyjne powstały z myślą o wspomaganiu rozwoju dzieci w przyjazny sposób. Za ich pomocą można wpływać nie tylko na ogólny rozwój dzieci, ale także walczyć z konkretnymi dysfunkcjami, na przykład z dysleksją lub dysortografią.

 

Zabawy edukacyjne dla dzieci mają przede wszystkim sprawiać przyjemność, ale także rozwijać wyobraźnię i skutkować lepszym poznaniem świata. Nie ma w nich wygranych i przegranych. Przykładem zabawy edukacyjnej jest budowanie obiektów z klocków czy innych elementów. Takie zabawy konstrukcyjne rozwijają przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną oraz myślenie techniczne. Inny przykład to zabawy tematyczne, które należą do szczególnie lubianych przez przedszkolaków. Polegają one na wcielaniu się w różne role. Dzieci zwykle bawią się w dom, odrywając role rodziców, a także wcielają się w różne zawody – nauczyciela, lekarza, policjanta, strażaka. Dzięki zabawom tematycznych dzieci poznają świat oraz rozwijają kompetencje społeczne.

 

Gry edukacyjne dla dzieci w odróżnieniu od zabaw mają uczyć zdrowej rywalizacji oraz wymagają rozumienia ustalonych reguł i stosowania się do nich. Niewątpliwą zaletą gier jest zwiększenie motywacji do działania. Dla dzieci chęć wygrania jest wyjątkowo silnym bodźcem motywacyjnym. W ten sposób można zachęcić do nauki dzieci nieśmiałe. Do popularnych gier edukacyjnych zaliczyć można Monopol oraz Eurobiznes.

Formę edukacyjną mają także gry sportowe, zarówno indywidualne, jak i grupowe. Nie tylko rozwijają sprawność i zwinność, ale też uczą planowania i wymagają rozumienia ściśle określonych zasad.

 

Zabawy logiczne dla dzieci

Na szczególną uwagę zasługują zabawy logicznie dla dzieci, takie jak łamigłówki i rebusy. Rozwijają one myślenie logiczne. Innymi słowy, uczą rozumowania na podstawie całej zgromadzonej przez dziecko wiedzy oraz wyciągania wniosków.

W ostatnich latach powstało także dużo gier logicznych dla dzieci, która wspomagają naukę kodowania. Występują one w formie gier komputerowych, ale też planszowych, takich jak szachy, statki, kółko i krzyżyk. Kodowanie także rozwija myślenie logiczne, ale dodatkowo uczy myślenia analitycznego oraz dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych. To bardzo istotne w rozwoju dziecka.

 

Inne zabawy rozwijające dla dzieci

Popularne są także zabawy rozwijające dla dzieci typu memory, które polegają na odnajdywaniu par takich samych kart. Ich podstawowym celem jest kształtowanie pamięci. Do rozwijania pamięci oraz koncentracji mogą przyczynić się także karty edukacyjne Kreska.

 

Z dziećmi zagrożonymi dysleksją oraz mającymi trudności z nauką warto grać w gry, które wymagają naśladowania, kontynuowania lub uzupełniania pewnych sekwencji. Najczęściej polegają one na tym, że dziecko musi ułożyć klocki czy inne elementy według ustalonego wzoru. Aby wykonać zadanie, musi dokładnie przeanalizować zaprezentowany wzór. W ten sposób uczy się analizować i syntetyzować informacje, co jest bardzo przydatne w zdobywaniu wiedzy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl