Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Z wad wymowy się nie wyrasta! Sprawdź, kiedy należy iść z dzieckiem do logopedy

Z wad wymowy się nie wyrasta! Sprawdź, kiedy należy iść z dzieckiem do logopedy

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

Rozwój dziecka jest sprawą indywidualną, uzależnioną od wielu czynników - dotyczy to również rozwoju mowy. Jeśli masz wątpliwości, czy u Twojej pociechy przebiega on prawidłowo, sprawdź, kiedy warto iść z dzieckiem do logopedy.

Rozwój mowy małego dziecka

Rozwój mowy malucha jest bardzo indywidualny i nie zawsze wymaga pomocy logopedycznej. Jeśli jednak masz wątpliwości, warto skorzystać z porady specjalisty. Poznaj ogólny schemat następujących po sobie etapów rozwoju mowy dziecka - wiedza z tego zakresu pozwoli Ci ocenić jego poprawność i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Ogólny schemat rozwoju mowy dziecka

Naturalny rozwój mowy dziecka ma następujący przebieg: około 2-3 miesiąca życia dziecko wyraźnie głuży, a z czasem głużenie zostaje zastąpione przez gaworzenie. Około 1 roku życia malucha pojawiają się pierwsze słowa, a już dwulatek zaskoczy Cię pierwszymi, prostymi zdaniami. Trzylatek potrafi nie tylko zbudować zdania złożone, ale także poprawnie wyartykułować większość głosek. Wielu rodziców, pomiędzy 4, a 5 rokiem życia zastanawia się, kiedy trzeba iść z dzieckiem do logopedy. Należy jednak pamiętać, że poprawna artykulacja głosek przedniojęzykowo - dziąsłowych nie została jeszcze odpowiednio zakończona i pewne błędy w wymowie są naturalne na tym etapie rozwoju mowy. Pamiętaj, że każdą wątpliwość warto jednak skonsultować ze specjalistą.

Możliwe nieprawidłowości

Rozwój mowy małego dziecka jest procesem niezwykle dynamicznym, jednak nie u każdego dziecka przebiega w taki sam sposób, dlatego powyższy schemat należy traktować wyłącznie orientacyjnie. Jeśli jednak zauważasz wyraźne odstępstwa od ogólnie przyjętych norm, przykładowo - Twoje dziecko w wieku dwóch lat nie mówi, jest to ten czas, kiedy należy iść z dzieckiem do logopedy. Mimo, że takie sytuacje są częste, opóźnionego rozwoju mowy nie należy bagatelizować. Jakie mogą być nieprawidłowości w rozwoju mowy malucha i jakie konsekwencje może mieć w przyszłości opóźniony rozwój mowy?

Problemy z rozwojem mowy u dzieci są naprawdę różne, jednak do najczęstszych możemy zaliczyć obniżoną zdolność kontroli nad narządami mowy, problemy ze słuchem lub oddychaniem lub naśladowanie bliskich osób, mających problem wady wymowy.

Konsekwencje wad wymowy

Kiedy warto udać się z dzieckiem do logopedy? Kiedy pojawi się cień wątpliwości, że mogą zachodzić nieprawidłowości w rozwoju mowy dziecka. Opóźnionego rozwoju mowy i wad wymowy nie należy w żaden sposób bagatelizować. Zdarza się, że rodzice są przekonani, że dziecko, które sepleni, wyrośnie z tego. Niestety - wada będzie się tylko pogłębiać, a z czasem będzie coraz trudniejsza do wyeliminowania. Zadbaj o przyszłość swojego dziecka, dając mu możliwość pełnej komunikacji!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl