Rozwój to proces, który rozpoczyna się w dniu narodzin i trwa przez całe nasze życie. Etapy rozwoju są ważne dla prawidłowego wzrostu psychofizycznego, ponieważ dają możliwość poznania siebie poprzez eksperymenty, procesy uczenia się metodą prób i błędów, interakcje społeczne z członkami rodziny lub rówieśnikami w wieku szkolnym - wszystkie te rzeczy pomagają ukształtować dziecko, jako jednostkę w czasie dorastania.
Prawie wszystkie dzieci – i ich rodzice – w pewnym momencie wpadają na jakiś problem w wieku przedszkolnym. Niektóre problemy pojawiają się od samego początku, na przykład poranne załamania przed wejściem do przedszkola, podczas gdy inne mogą pojawić się dopiero w połowie roku szkolnego. Nie jest dużym powodem do niepokoju, jeśli dziecko ma trudności z przystosowaniem się do klasy. Wystarczy pomóc pokonać mu wyzwania i przygotować je do przedszkola.
Istnieją trzy główne wyzwania, przed którymi stają dzieci na poziomie przedszkolnym, to:
- Skupienie i zdyscyplinowanie
- Zrozumienie władzy i przyjmowanie instrukcji
- Lęk separacyjny
Nie martw się, nie musisz samodzielnie rozwiązywać tych problemów. Często opiekunowie mają wiedzę i doświadczenie jak pomóc dziecku przezwyciężyć te wyzwania.
Aby pomóc dziecku nauczyć się koncentrować i budować dyscyplinę w przygotowaniu do lekcji, wprowadź stałe ramy czasowe w domu na „pracę”. Wyznaczaj małe i osiągalne cele na te okresy i nagradzaj pozytywne zachowanie.
Jeśli chodzi o skłonienie dziecka do zrozumienia władzy i instrukcji w klasie, możesz wyjaśnić mu koncepcję szkoły i zajęć za pomocą osobistych anegdot. Podziel się wspomnieniami ze swoich szkolnych doświadczeń i przyznaj, że jest to coś, przez co wszyscy przeszli. Możesz również wzmocnić dobre przyjmowanie instrukcji w domu poprzez pozytywne pochwały, gdy Twoje dziecko pomyślnie wykona zadania, które mu przydzieliłeś. Może to być tak proste, jak nakłonienie dziecka do pomocy w ścieleniu własnego łóżka lub sprzątaniu talerzy po posiłkach.
Lęk separacyjny
Kiedy masz do czynienia z lękiem separacyjnym, musisz pamiętać, aby być bardzo cierpliwym wobec swojego dziecka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, jednym z najlepszych sposobów pomocy dziecku w radzeniu sobie z separacją jest odejście. Zawsze pożegnaj się z dzieckiem, nie pozwól mu czuć się, jakby było porzucane. Jednym z przykładów tego, jak możesz to zrobić, jest powiedzenie: „Do widzenia, Filip. Mamusia wróci o 14:00, żeby cię odebrać. Baw się w grupie”, a następnie odejdź. Upewnia to Twoje dziecko, że wrócisz po zajęciach i może pomóc lepiej radzić sobie z początkowym lękiem przed samotnością.
Jeśli dziecko ma opóźnienie w rozwoju, ważne jest, aby uzyskać pomoc tak szybko, jak to możliwe. Wczesna identyfikacja i interwencja mogą mieć znaczący wpływ na zdolność dziecka do uczenia się nowych umiejętności, a także z czasem zmniejszyć potrzebę kosztownych interwencji.
Czym są zaburzenia rozwojowe?
Zaburzenia rozwojowe u dzieci stają się coraz bardziej powszechne. Ważne jest, aby być świadomym oznak i symptomów tych zaburzeń, ponieważ wczesna interwencja może zrobić wielką różnicę w życiu dotkniętych nimi dzieci. Zaburzenia rozwojowe u dzieci mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, ale niektóre wspólne oznaki, na które należy zwrócić uwagę, to opóźnienia w rozwoju kamieni milowych, trudności w interakcjach społecznych i problemy z komunikacją. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć zaburzenia rozwojowe, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. Dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu wiele dzieci z zaburzeniami rozwojowymi może prowadzić pełne i szczęśliwe życie. W domowych warunkach warto wykorzystać specjalistyczne gry i karty pracy, które pomagają rozwijać młody umysł. Zaburzenia rozwojowe to upośledzenie rozwoju fizycznego, takie jak wzrok, poznawczego - zdolności umysłowe, językowego lub behawioralnego dziecka. Pomoce dydaktyczne są skuteczną metodą, która pomaga dzieciom rozwijać się oraz zapobiega pogłębianiu się zaburzeń.