Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

To musisz wiedzieć o ćwiczeniach logopedycznych!

To musisz wiedzieć o ćwiczeniach logopedycznych!

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Prawidłowa wymowa to bardzo ważny czynnik, który korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Maluchy, które mówią poprawnie, lepiej radzą sobie w kontaktach z rówieśnikami i łatwiej opanowują nowe umiejętności. Jesteś zaniepokojona wymową swojego dziecka? Koniecznie skonsultuj się z logopedą. Możesz też wykonywać niektóre ćwiczenia logopedyczne w domu i w ten sposób stymulować prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Oddech to podstawa — ćwiczenia oddechowe

Poprawne oddychanie przekłada się na prawidłową wymowę. Nieodpowiedni sposób oddychania może prowadzić do utrwalania złych nawyków artykulacyjnych lub powstawania wad wymowy. Ćwiczenia logopedyczne często skupiają się na oddychaniu. Część z nich możesz przeprowadzić sama w domu. Wystarczą słomki, piłeczki ping-pongowe i bańki. 

Słomkami możesz wspólnie z dzieckiem rozdmuchiwać wodę w misce, dmuchać na drobne kawałki papieru czy piórka. Bańki kochają wszystkie dzieci. Możecie się nimi bawić w domu, ogródku czy parku. Pamiętaj, by przy dmuchaniu baniek usta dziecka były zaokrąglone. Piłeczki ping-pongowe to prawdziwa gratka dla małych miłośników piłki nożnej. Na kartonie możecie wyrysować boisko piłkarskie i rozegrać „dmuchany” mecz. Ciekawą zabawą logopedyczną jest też przylepienie do krawędzi dziecięcego stolika plastikowych kubeczków i wdmuchiwanie do nich piłeczek.

Prawidłowe ułożenie warg i języka — ćwiczenie samogłosek

Prawidłowe ułożenie warg i języka to podstawa wyraźnej wymowy. Ćwiczenia logopedyczne, które na pewno pomogą twojemu dziecku „dobrze mówić” to np. wymawianie samogłosek. W języku polskim występuje 6 samogłosek: a, o, e, i, y, u. Poproś malucha, żeby wymawiało te głoski i przy wymowie naśladowało ruchy twojej twarzy. Możecie też śpiewać popularne melodie takie jak Wlazł kotek na płotek czy Panie Janie ale zamiast słów piosenki używajcie samogłosek.

Bez słuchu ani rusz - ćwiczenia słuchowe

To jak słyszymy przekłada się na to jak mówimy. Ćwiczenia logopedyczne warto wzbogacić zabawami, które rozwijają słuch. Wspólne granie na instrumentach, słuchanie i odgadywanie odgłosów zwierząt czy naśladowanie dźwięków, to tylko niektóre ćwiczenia, które przełożą się na prawidłową wymowę twojego dziecka. Ćwiczenia słuchowe możecie wykonywać podczas spaceru. Słuchajcie odgłosów ulicy, parku czy lasu i starajcie się je nazwać. Spacerujecie po jesiennych liściach? Naśladujcie szelest jaki wydają liście kiedy po nich chodzicie. Słyszycie syrenę policyjną albo ćwierkanie ptaków? Nazwijcie dźwięk a potem spróbujcie go powtórzyć. 

Ćwiczenia logopedyczne mogą być przyjemne i nie sprawiać trudności. Pamiętaj o tym, żeby wykonywać je regularnie i żeby były one formą zabawy. W przypadku niepokojących objawów skonsultuj się z logopedą. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl