Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Terapia ręki – 4 ćwiczenia, które można robić w domu

Terapia ręki – 4 ćwiczenia, które można robić w domu

Rozwój zdolności motoryki rąk – motoryki małej – jest niezwykle ważny. W przypadku, gdy sprawność rąk jest ograniczona, pojawiają się problemy w codziennym życiu. Podpowiadamy, jak ćwiczyć w domu, żeby wspierać terapię ręki.

Wzmacnianie mięśni i napięcia mięśniowego ręki

Palce, dłonie i nadgarstki nigdy nie będą bardzo sprawne, jeśli nie będą miały mocnych, odpowiednio wypracowanych mięśni. Ich napięcie nie może być ani za słabe, ani zbyt duże. Od pracy nad napięciem mięśniowym należy rozpocząć terapię ręki ćwicząc w domu. Jest to swoista rozgrzewka: ćwiczenia zamachowe, które pobudzają mięśnie całej obręczy barkowej, mięśni ramion, przedramion, nadgarstków i dłoni. Kręcenie ramionami, rysowanie w powietrzu określonych, dużych figur geometrycznych, klaskanie – to podstawowe działania tego typu.

Ćwiczenia plastyczne

Dobrze rozwinięta motoryka mała wiąże się z możliwością płynnego wykonywania precyzyjnych ruchów dłońmi. Dzięki temu można między innymi ładnie i równo pisać, wycinać, rysować. Domowa terapia ręki może łączyć ćwiczenia z zabawą. Prace plastyczne to świetny na to sposób. Można wykorzystać plastelinę – wałkować ją, robić z niej kulki zgniatać. Cięcie nożyczkami i rysowanie także pobudza mięśnia i zmusza do ćwiczeń rąk.

Rozbudzanie sensoryki

Terapia ręki w domu obejmuje ćwiczenia pobudzające czucie. Są one proste do zrobienia, wystarczy sięgnąć po różnego rodzaju produkty, które mamy w kuchni. Wystarczy wsuwać dłonie w kasze, ryż, mąkę (pszenną, krupczatkę, ziemniaczaną – każda różni się „w dotyku”), suszony groch i inne. Można sięgnąć po piasek i drobne kamyczki. Piasek może być suchy oraz mokry. Ćwiczenia mogą polegać nie tylko na czuciu, ale i poruszaniu dłońmi, palcami w takich pojemnikach oraz przekładaniu np. ziaren z jednego pojemnika do drugiego. Warto zwrócić uwagę, żeby przy przenoszeniu grochu, ciecierzycy lub nasion używać chwytu szczypcowego, czyli pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym, a nie całej dłoni.

Masaż dłoni jako część terapii

Rozwój zdolności manualnych rąk można także pobudzić za pomocą masażu. Można wykorzystać do tego różnego rodzaju przedmioty, na przykład gumowe kule sensoryczne – z wypustkami w różnych kształtach. Można także sięgnąć po rękawice do kąpieli, z sizalu lub frotte. Pocieranie, wykonywanie kółek, uciskanie powinno dotyczyć każdego palca, wierzchu i spodu dłoni. Można także masować ręce dłońmi, zmieniając ucisk i kierunek ruchu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl