
Skuteczne metody efektywnego uczenia się
Coraz szybsze tempo życia skłania do rozwoju wielu dziedzin naszego życia. Staramy się coraz lepiej gospodarować swoim czasem, którego nie mamy zbyt wiele. Doba nie jest z gumy, a rzeczy, które chcielibyśmy wykonać w ciągu jednego dnia stale się mnożą. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się wszelkie metody efektywnego uczenia się, które pozwalają uczniom szybciej i lepiej przyswajać wiedzę.
Świat się zmienia, tak samo jest z edukacją. Program szkolny jest przepełniony, brakuje czasu na skuteczne przyswajanie takiej ilości wiedzy, jak to się oczekuje. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniom opracowaliśmy i prezentujemy różne metody efektywnego uczenia się. Ich główną cechą jest przyswajanie maksymalnej ilości informacji w jak najkrótszym czasie.
Metody efektywnego uczenia się — odpowiedni relaks mózgu
W procesie nauki nie bez znaczenia jest kondycja naszego mózgu. Jeśli jesteśmy zmęczeni, chorzy, mamy za dużo rozpraszaczy wokół siebie, niezależnie od wybranej metody efektywnego uczenia się będzie trudniej osiągnąć pożądany efekt. Inaczej niż jeśli przystąpimy do nauki wypoczęci, zrelaksowani i zainteresowani wiedzą. To także bardzo ważne. O wiele lepiej przyswaja się wiedzę dotyczącą interesujących nas tematów. Jeśli coś jest dla nas mało ciekawe, będzie to trudniejsze, ale oczywiście nie niemożliwe.
Kiedy już nastawimy się pozytywnie do procesu nauki, zaplanujemy sobie przerwy i będziemy się trzymać harmonogramu, jest spora szansa na sukces. Najpopularniejsze metody efektywnego uczenia się to: treningi pamięci, aktywne powtórki, mapy myśli, słowa-klucze, pokój rzymski, system cyfrowo-liczbowy, haki pamięciowe.
Nauka szybkiego czytania
W procesie nauki bardzo przydaje opanowanie technik szybkiego czytania. Pozwala to w krótkim czasie poznać materiał, stanowi jednocześnie podstawy do dalszego zgłębiania badanego tematu. Szybkie czytanie, jako metoda efektywnego uczenia się, bardzo zyskała na popularności w ostatnich latach, istnieje wiele kursów wyjaśniających jak to robić.
Proces ten wymusza skoncentrowanie się na słowach-kluczach, które są wyznacznikami danego tekstu i tematu. Zapamiętane dane trafiają do naszej pamięci krótkotrwałej i dopiero po ponownym powtórzenia, pracy z innymi metodami efektywnego uczenia się, może zostać przeniesiony do pamięci długotrwałej i pozostać z nami na dłużej. We wszystkich technikach najważniejsze są nastawienie i odpowiednio zrelaksowany umysł, który pozwala lepiej i szybciej zapamiętywać informacje.
Dla dzieci, które rozpoczynają naukę czytania lub mają z nią problem, przygotowaliśmy pomoce dydaktyczne do nauki czytania.