Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Rozwijanie pamięci słuchowej u dzieci

Rozwijanie pamięci słuchowej u dzieci

Rozwijanie pamięci słuchowej u dzieci

Pamięć słuchowa pozwala rozumieć i zapamiętywać ciągi słów, liczb, cyfr i sylab. Niestety coraz częściej zauważalne są jej zaburzenia, szczególnie u małych dzieci. Aby ją rozwijać, czyli zwiększyć jej poziom, można stosować różnego rodzaju ćwiczenia pamięci słuchowej,

Jak ćwiczyć pamięć u dziecka?

Aktywne powtarzanie

Przede wszystkim należy pamiętać, aby ćwiczenia pamięci słuchowej dopasować do wieku dzieci. Pierwsze z nich, polegające na aktywnym powtarzaniu słów, będzie odpowiednie dla większości maluchów. Zaczynamy od dwóch prostych słów, które wypowiadamy wyraźnie na głos. Następnie prosimy dziecko by powtórzyło oba, w takiej samej kolejności. Jeśli nie sprawia to dziecku trudności, wtedy dokładamy kolejne słowo. Ważne by stosować wyrazy znane dziecku, najlepiej rzeczowniki. Inną wersją tego ćwiczenia jest wypowiadanie na głos samogłosek, czasowników, czy przymiotników. 

Dla starszych dzieci przygotowujemy trudniejszą wersję ćwiczenia pamięci słuchowej, w którym wykorzystujemy całe zdania. Ważne, aby używać przymiotników opisujących poszczególne słowa, które pobudzają wyobraźnię dziecka i pozwalają lepiej zapamiętać słowa. 

 

Aktywne układanie

Do tego ćwiczenia potrzebne będą rysunki z różnymi przedmiotami. Naszym zadaniem jest wymienienie kilku wyrazów, natomiast dziecko powinno wybrać i ułożyć w odpowiedniej kolejności usłyszane słowa. Zaczynamy oczywiście od dwóch, później zwiększamy ilość. 

 

Rymujemy

Naszym zadaniem jest wymyślanie krótkich rymowanych wierszyków, w których my rozpoczynamy, a dziecko kończy tworzenie, dobierając odpowiednie słowo. Dzięki temu ćwiczeniu pamięci słuchowej dziecko pobudza swoją wyobraźnię, ale przede wszystkim możemy w prosty sposób stwierdzić, czy nie istnieją zaburzenia słuchu. Ważne aby dziecko próbowało powtórzyć na koniec całą, ułożoną wspólnie, rymowankę. 

 

Aktywne zwiedzanie

Ostatnim ćwiczeniem, które proponujemy, jest aktywne zwiedzanie. Polega ono na opowiadaniu co widzieliśmy będąc np. w parku, zoo czy na wsi. Wypowiadamy, naprzemiennie z dzieckiem, kolejne słowa, i co ważne, powtarzamy. Inna wersja tej zabawy, którą często stosuje się w większym gronie, jest powtarzanie imion wszystkich osób siedzących w kole. 

Mamy nadzieję, że zaprezentowane przez nas ćwiczenia pamięci słuchowej pozwolą ją rozwijać u dzieci, dzięki czemu wszelkie, początkowo małe, zaburzenia, znikną. Wczesne rozpoznanie i systematyczna praca pozwolą całkowicie wyeliminować problem.

W naszym sklepie znajdą Państwo specjalnie opracowane gry, które wspierają rozwój dziecka. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą TUTAJ

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl