Od chwili narodzin dziecka, każdy rodzic czeka na moment, w którym jego pociecha wypowie pierwsze słowo. Później idzie to już lawinowo i w mgnieniu oka maluch potrafi opowiadać historie, często wykorzystując do tego tylko sobie znane skróty i słowa. Rodzice, jako najbliżsi opiekunowie, także znają te określenia. Z czasem część z nich zanika, dziecko mówi coraz wyraźniej i wydaje się, że wszystko idzie dobrze. Do czasu, aż pierwsza wizyta u logopedy nie skoryguje naszego myślenia i nie okaże się, że nie jest tak różowo. Przedstawiamy dziś popularne ćwiczenia korekcyjne dla dzieci, które pozwolą rozwijać aparat mowy i poprawią sposób, w jaki dziecko komunikuje się z otoczeniem.
Spotkanie z logopedą
Przed pierwszą wizytą mało kto przejmuje się tym, że dziecko nie wymawia „r”, prosi o „szok” do picia czy przekręca sylaby w słowach. „Przecież z tego wyrośnie” myślimy. A potem okazuje się, że nie jest to prawda i że niektóre rzeczy trzeba zacząć korygować już w wieku pięciu lat. Okres przedszkolny to dobry moment, aby uczyć się poprawnej wymowy, gdyż ćwiczenia korekcyjne dla dzieci przyjmują formę zabawy. Pozwala to szybko i w miarę łatwo osiągać efekty. Dzięki nim maluchy wzbogacają swoje słownictwo, poprawiają słuch i wymowę, nabywają umiejętność prawidłowego oddychania. Tzw. gimnastyka języka usprawnia aparat artykulacyjny i pozwala budować dłuższe wypowiedzi.
Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci na poprawę wymowy
Jednym z częstych problemów do skorygowania są błędnie wymawiane głoski. Można temu zaradzić poprzez regularne zabawy i ćwiczenia korekcyjne dla dzieci np. wiosenne porządki. Jedno z nich polega na tym, że dziecko maluje językiem, po kolei, każdy element wewnątrz buzi:
- sufit (język wędruje po podniebieniu),
- ściany (język po wewnętrznej stronie policzków),
- podłogę (język porusza się po dolnych dziąsłach),
- okna (język przesuwa się po zębach górnych i dolnych),
- firanki (parskanie wargami),
- schody (oblizywanie warg),
- strych (język podnosi się do górnych dziąseł),
- piwnicę (język na dolne dziąsła).
Na koniec warto się uśmiechnąć (rozciągnąć wargi) oraz cmoknąć z zadowolenia (buziaczki).
Inspiracje od specjalisty
Nie warto odkładać wizyty u logopedy. Są one obowiązkowe w większości placówek przedszkolnych, co pozwala wcześnie zauważyć i wyeliminować wady wymowy. Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci mają ogromne znaczenie dla późniejszej nauki czytania i pisania, gdyż błędna wymowa sugeruje błędne litery. Ucząc dziecko czytania i kojarzenia, np. za pomocą tabliczek z sylabami, warto zwracać uwagę na wszelkie popełniane przez nie błędy.