Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Od pierwszego krzyku do pierwszego zdania - poznaj kolejne etapy rozwoju mowy dziecka

Od pierwszego krzyku do pierwszego zdania - poznaj kolejne etapy rozwoju mowy dziecka

Etapy rozwoju mowy u dziecka

Chcąc dać dziecku wszystko, daj mu przede wszystkim swój czas i zainteresowanie. Obserwując pociechę każdego dnia, zdecydowanie łatwiej będzie Ci wskazać kolejne etapy rozwoju mowy dziecka. Jeśli dodatkowo odpowiednio zgłębisz wiedzę w tym temacie, bezbłędnie ocenisz poziom komunikacji malucha i ewentualne, związane z nim nieprawidłowości.

Charakterystyczne etapy rozwoju mowy dziecka

Pierwszy, oczekiwany przed rodziców krzyk dziecka zdecydowanie potwierdza prawidłowe funkcjonowanie narządów mowy. Komunikacja z maluchem będzie od tej chwili przechodziła przez kolejne etapy, które warto znać. Wiedza na ten temat ułatwi wczesną ocenę nieprawidłowości i znacznie przyspieszy pracę nad ich skutecznym wyeliminowaniem. Jakie są kolejne etapy rozwoju mowy dziecka i kiedy możemy zaobserwować najintensywniejsze zmiany? Sprawdź, ile okresów jest jeszcze przed Wami i poznaj ich szczegółową charakterystykę.

Okres melodii u dziecka

Okres melodii rozpoczyna się od pierwszego krzyku i trwa do pierwszych urodzin dziecka. Pełna komunikacja z maluchem na tym etapie nie jest możliwa, jednak intensywność zmian, jakie zachodzą przez kolejne miesiące, jest imponująca. Dziecko płacząc i krzycząc, informuje otoczenie o swoich potrzebach, a widząc reakcję, zaczyna kojarzyć krzyk z możliwością przywołania bliskiej osoby. Około 2 lub 3 miesiąca życia maluch zaczyna głużyć, a zaledwie trzy miesiące później - gaworzyć. Około 8 miesiąca życia niemowlę zaczyna reagować na mowę otaczających je osób i we właściwy sobie sposób reagować. Około pierwszych urodzin maluch rozumie, co mówią do niego dorośli.

Okres wyrazu u dziecka

Okres wyrazu to kolejny etap rozwoju mowy dziecka, który rozpoczyna się w drugim roku życia. Intensywny czas poznawania otaczającego świata to także intensywny rozwój mowy - maluch uczy się nazywać znajdujące się wokół niego przedmioty, jednocześnie znając i rozumiejąc znacznie więcej słów, niż jest w stanie wypowiedzieć. Dzieci w tym wieku często upraszczają wypowiadane wyrazy, ćwiczą również poprawną artykulację poszczególnych głosek.

Okres zdania u dziecka

Pomiędzy 2, a 3 rokiem życia dziecko uczy się budować zdania - od tych najprostszych, po te bardziej skomplikowane. Ponadto maluch poprawnie wypowiada niemal wszystkie spółgłoski oraz samogłoski, z czasem uczy się prawidłowej artykulacji samogłosek nosowych. Mowa staje się coraz bardziej zrozumiała, jednak może pojawić się okresowe jąkanie - często zdarza się, że maluch chce przekazać więcej informacji, niż jest w stanie w danym momencie wypowiedzieć.

Okres mowy swoistej u dziecka

Okres pomiędzy 3, a 7 rokiem życia dziecka to czas ciągłego wzbogacania słownictwa oraz budowania coraz bardziej złożonych zdań. Dużą rolę w tym okresie odgrywają rodzice - codzienne, wspólne czytanie i rozmowy z pewnością przyczynią się do prawidłowego rozwoju mowy dziecka.

Uważna obserwacja kolejnych etapów rozwoju mowy dziecka to możliwość szybkiej oceny ich poprawności i natychmiastowej reakcji. Zadbaj o swoje dziecko najlepiej, jak potrafisz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl