Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Proste metody do stosowania w domu

Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Proste metody do stosowania w domu

Każde dziecko pragnie szybko nauczyć się mówić, aby móc w pełni komunikować się z najbliższymi. Z czytaniem i pisaniem nie idzie już tak gładko, dziecko bowiem jeszcze nie wie, jak bardzo przydatne są te umiejętności. Z czasem każdy maluch je opanuje, jednak są sposoby, które znacznie je ułatwią i przyspieszą cały proces. Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

 

Rozmawiaj z dzieckiem

Może wydawać się to mało istotne, ale częste rozmowy z dzieckiem, a także z innymi domownikami, których świadkiem jest maluch, znacznie ułatwiają poznawanie liter, naukę mówienia i czytania. Dziecko ma wtedy szansę osłuchać się z rodzimym językiem, a to przekłada się później na jego znajomość. Maluchy bardzo szybko wszystko łapią od rodziców, dlatego nie raz zdziwisz się, skąd u twojego potomka takie właśnie słowo. Regularna stymulacja słuchu, połączona z kontaktem wzrokowym, to podstawowa pomoc dla dziecka w nauce czytania.

 

Czytaj codziennie

Drugim niezbędnym warunkiem, który powinien być spełniony, jeśli zastanawiasz się ja pomóc dziecku w nauce czytania, jest spędzanie z nim czasu i właśnie czytanie. Codziennie powinno się to robić przez minimum 20 minut, a im więcej, tym lepiej. Samą czynność możesz połączyć z zadawaniem pytań, wyszukiwaniem elementów na obrazkach i tym podobnych zabawach. To, co istotne, to wodzenie palcem po teście, aby umożliwić dziecku patrzenie na czytane właśnie słowa. Pozwoli mu się to oswoić ze znakami, które widzi, usłyszeć ich brzmienie, a później, po pewnym czasie, powtórzyć.

 

Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

Najważniejsza jest dobra zabawa. Każde ćwiczenie można przeprowadzić w taki sposób, żeby dziecko miało frajdę, a przy tym nabywało nowych umiejętności. Przyjemną zabawą, dzięki której pomożesz dziecku w nauce czytania, będzie liczenie słów we fragmencie tekstu, wskazywanie takich samych wyrazów, a nawet liter. Inną odmianą zabawy może być wyszukiwanie konkretnych literek i znaków, słów na tę samą literę, konkretnych sylab itp. Pamiętaj, aby zabawa była zawsze dopasowana do poziomu umiejętności dziecka, nie ma bowiem nic gorszego niż zniechęcenie malucha. Jeśli czujesz, że to odpowiedni moment, możesz podarować dziecku książeczki, które pomogą w nauce. Profesjonalne wydawnictwa, przygotowane przez specjalistów nauczycieli i logopedów, w przyjemny sposób pogłębią umiejętności najmłodszych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl