Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Do czego przydają się ćwiczenia pamięci słuchowej?

Do czego przydają się ćwiczenia pamięci słuchowej?

Coraz częściej dzieci, które trafiają do poradni logopedycznej, wykazują trudności w przetwarzaniu słuchowym. Odpowiednie ćwiczenia pamięci słuchowej są im niezbędne do zapamiętywania wielu rzeczy, w tym powtarzaniu ciągów słów, cyfr, sylab oraz liczb.

Przetwarzanie informacji dźwiękowych

Pamięć słuchowa, zwana także echoiczną, to jeden z rejestratorów pamięci sensorycznej. Jest stosunkowo krótka, ale niezwykle odporna na uszkodzenia mózgu. Działa sprawnie nawet u osób, które cierpią na ciężką amnezję. Badania dowodzą, że pamięć echoiczna jest w stanie przechować informacje dłużej, niż pamięć wzrokowa. Ćwiczenia pamięci słuchowej to działania, które mają za zadanie wspierać nasze naturalne predyspozycje. Można skorzystać z doświadczenia specjalistów, którzy tworzyli na ten temat liczne publikacje. Są one dostępne w Wydawnictwie Arson. Gdzie mierzy się pamięć sensoryczną? W pierwotnej korze słuchowej. Obejmuje on różne obszary mózgu, głównie w korze przedczołowej.

Wzmocnienie pamięci

Istnieją proste ćwiczenia pamięci słuchowej. Wystarczy zapamiętać imię osoby, która właśnie się przedstawiła, wyrecytować i powtórzyć numer telefonu, lub adres, który się otrzymało. Powtarzanie i próba identyfikacji usłyszanych dźwięków to doskonały trening dla dziecka przedszkolnego. Warto wesprzeć kilkulatka, ponieważ jego ewentualne problemy słuchowe mogą skutkować zaburzeniem przetwarzania języka. Innym efektem jest problem z czytaniem, dysleksja czy dyskalkulia. Jak sprawdzić, czy dziecko ma problem z pamięcią słuchową? Wystarczy zaobserwować, czy trudno zapamiętuje informacje. Zwłaszcza te, które zostały przekazane mu ustnie.

Problemy behawioralne

Dzieci z deficytami pamięci słuchowej nie powinny zostawać ze swoimi problemami same. Ćwiczenia pamięci słuchowej są im potrzebne do tego, aby lepiej przyswajać wiedzę i sprawniej funkcjonować w życiu codziennym. Maluchy z zaburzeniami pamięci echoicznej zwykle trudniej rozwiązują zadania, które składają się z kilku etapów. Potrzebują więcej czasu niż ich rówieśnicy na przyswojenie nowych informacji. Niższe oceny w nauce również mogą być związane z niedoborem przetwarzania słuchowego. Specjaliści zwracają uwagę także na następstwa behawioralne. Dziecko, które ma niepowodzenia w nauce, często czuje się niekompetentne i sfrustrowane.

Niedobory słuchowe to także problemy z nauką języków obcych. Maluchowi ciężko przeliterować słowa czy też zrozumieć tekst. Właśnie dlatego warto otoczyć dziecko fachową opieką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl