Gry logopedyczne dla dzieci
Dzieci uwielbiają grać w gry. Coraz więcej terapeutów wprowadza je do swojego warsztatu pracy. Prawdziwymi mistrzami gier są logopedzi. Specjaliści od prawidłowego rozwoju mowy chcąc zachęcić swoich małych pacjentów do ćwiczeń często sięgają po gry logopedyczne dla dzieci. Oto kilka propozycji, które wpłyną na efektywną terapię oraz zapewnią rozrywkę dziecku.
Klocki
Klocki to uniwersalne gry logopedyczne dla dzieci. Można z nich nie tylko budować wieże, zamki czy garaże, ale także stworzyć emocjonującą grę. Ciekawą propozycją są Klocki wielofunkcyjne. Jest to zestaw kolorowych elementów z dołączoną książeczką ze wzorami do układania. Takie wykorzystanie klocków stymuluje funkcje wzrokowe dziecka. Twój mały pacjent lubi rywalizację? Możesz układać z nim jeden wzór na zasadzie kto szybciej. Możesz też stworzyć „tablicę rekordów” i wprowadzić układanie klockowych wzorów na czas.
Logokostki
„Kościanki”, czyli tzw. gry z wykorzystaniem kostek wracają do łask. Coraz więcej specjalistów jako gry logopedyczne dla dzieci wykorzystuje kości. Ciekawą propozycją jest gra Logokostki wydawnictwa ARSON. Jest to pomoc uniwersalna. Dzięki niej możesz utrwalać prawidłową wymowę ćwiczonej głoski, rozszerzać słownik dziecka i po prostu nazywać obrazki umieszczone na kostkach lub układać z nich historyjkę i opowiadać ją wspólnie z maluchem. Logokostki to świetna propozycja terapeutyczna. Element gry i rywalizacji uatrakcyjni zajęcia a uniwersalność pomocy sprawia, że możesz zaproponować ją wielu różnym pacjentom.
Układanie szeregów
Chcesz usprawnić myślenie dziecka lub przygotować je do nauki czytania? Pracujesz z pacjentami z dysleksją? Powinnaś pomyśleć w grach z „szeregami”. Są to gry logopedyczne dla dzieci, które pomagają rozwinąć funkcje poznawcze u dziecka. Tego rodzaju pomoce składają się tekturowych klocków dwu lub więcej-kolorowych (niektóre zestawy mają różne kształty). Do gier z szeregami dołączone są również książeczki, karty lub paski z wzorami jakie ma ułożyć dziecko. Szeregi to świetna gra na ćwiczenie uwagi, naśladownictwa i logicznego myślenia, przygotowanie do nauki czytania czy usprawnianie funkcji wzrokowych i słuchowych.
Gry logopedyczne dla dzieci to stały element gabinetu logopedycznego. Jesteś logopedą? Pamiętaj, żeby kupować dobrej jakości gry, najlepiej z wydawnictw edukacyjnych. Przy wyborze odpowiedniej pomocy zwracaj uwagę na to, żeby można było na niej pracować z wieloma pacjentami.
Jesteś rodzicem i zależy ci na efektywnych i ciekawych ćwiczeniach z twoim dzieckiem w domu? Skontaktuj się z logopedą twojej pociechy i poproś o zarekomendowanie kilku gier odpowiednich dla twojego malucha.