Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków
  • Telefony: tel./fax 12 649-21-31 od pn-pt w godz. 9.00-16.00
  • E-mail: biuro@arson.pl

Ćwiczenia słuchu fonematycznego dla młodszych i starszych dzieci

Ćwiczenia słuchu fonematycznego dla młodszych i starszych dzieci

Fonemy to najmniejsze elementy mowy. Dzięki słuchowi fonematycznemu potrafimy prawidłowo je rozróżniać. Co dzieje się jednak kiedy następuje zaburzenie tej funkcji? Dziecko z zaburzonym słuchem fonematycznym słyszy prawidłowo, jednak ma problem z analizą zasłyszanych dźwięków.  W takim przypadku niezbędne są ćwiczenia słuchu fonematycznego gdyż te deficyty mogą w przyszłości prowadzić m.in. do dysleksji i dysgrafii.

 

W zabawie najłatwiej

U małych dzieci ćwiczenia słuchu fonematycznego możemy przeprowadzać w czasie zabawy, spaceru lub wykonywania czynności domowych. Z racji wieku muszą być to ćwiczenia nie wymagające materiału literowego oraz ćwiczenia rytmiczne. W czasie spaceru możemy bawić się z dzieckiem w rozpoznawanie dźwięków dobiegających z ulicy: szum jadących samochodów, stukanie butów o chodnik lub odgłos szczekającego na spacerze psa. Możemy pokusić się o naśladownictwo usłyszanych dźwięków, to znacznie wzmocni procesy poznawcze.

Ćwiczenia słuchu fonemowego bardzo łatwo przeprowadzać z maluchem również w domu. Można użyć do tego celu sypkie produkty z naszej kuchni. Przesypywanie grochu, fasoli, makaronu, ziaren kawy czy też mąki, pomoże maluchowi wyczulić słuch. Warto zabawić się z dzieckiem w zgadywanki. Ustawmy mały parawan, nawet zrobiony z ręcznika i krzeseł, a za nim przelewajmy wodę, szeleśćmy papierem czy też poruszajmy kluczami od mieszkania, dziecko ma za zadanie odgadnąć co wydaje ten dźwięk. Wszystko to uwrażliwi słuch pociechy.

 

Gdy literki już nie są straszne

Ze starszymi dziećmi warto zacząć ćwiczenia słuchu fonematycznego mające na celu przygotowanie ich do nauki pisania i czytania. Układajmy krótkie zdania i poprośmy dziecko o powtórzenie ich a później o rozbicie na poszczególne wyrazy. Tym sposobem nie tylko ćwiczymy słuch fonemowy, lecz również pamięć młodego człowieka. Znakomitym ćwiczeniem jest również rozróżnianie sylab w wyrazie i wyklaskiwanie ich – zasada jest niezmiernie prosta: jedna sylaba - jedno klaśnięcie.

Możemy posłużyć się również klasyką dziecięcej poezji. Wiersze takie jak „Lokomotywa” czy „Ptasie Radio” doskonale sprawdzą się w ćwiczeniu słuchu fonemowego. W wierszach tych jest wiele dźwięków do naśladowania, dzięki czemu wspomagają proces poznawczy. Kolejnym bardzo dobrym ćwiczeniem jest układanie wyrazów w kolejności od najkrótszego do najdłuższego: as, kot, lala, krowa itp.

Pamiętajmy, aby odpowiednio wcześnie zwrócić uwagę na wszelkie symptomy mogące budzić jakiekolwiek obawy. Jeśli pojawią się u dziecka trudności w zapamiętywaniu i powtarzaniu dłuższych zdań, mylenie wyrazów o podobnym brzmieniu, przekręcanie wyrazów lub ich zgadywanie, koniecznie zareagujmy. Ćwiczenia słuchu fonematycznego pomogą zniwelować te problemy oraz ułatwią naukę w późniejszym okresie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl