
Afazja jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na zdolność porozumiewania się. Może być spowodowana udarem, urazem głowy lub innym uszkodzeniem mózgu na wczesnym, lub późniejszym etapie życia. Osoba z afazją może mieć trudności z mówieniem, czytaniem lub pisaniem. Nie istnieje jedna uniwersalna metoda leczenia afazji, dlatego ważne jest, aby współpracować z logopedą w celu znalezienia najlepszego rozwiązania dla każdej osoby. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak objawia się afazja u dzieci.
Afazja u dzieci
Afazja to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na zdolność osoby do rozumienia lub wyrażania języka. Może być spowodowana uszkodzeniem ośrodków językowych w mózgu i może wystąpić tak naprawdę w każdym wieku. Afazja u dzieci powstaje na skutek uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i może być rozwojowa (wrodzona), lub nabyta. Afazja rozwojowa związana jest z uszkodzeniem mózgu w okresie okołoporodowym lub wczesnych miesiącach życia dziecka. Cechuje się tym, że już od początku możemy zaobserwować nieprawidłowy rozwój mowy. Z kolei afazja nabyta pojawia się wtedy, gdy dojdzie do uszkodzenia mózgu najwcześniej ok. 2 roku życia, kiedy dziecko podejmuje pierwsze próby komunikacji z otoczeniem. Rozwój mowy przebiegał więc prawidłowo, jednak w wyniku urazu został on zahamowany. Afazja u dzieci pociąga za sobą szereg konsekwencji i może przyczynić się o trudności w pisaniu, czytaniu oraz zapamiętywaniu. Często towarzyszą temu problemy emocjonalne związane z tym, że dziecko nie potrafi komunikować swoich potrzeb.
Rodzaje afazji u dzieci
Afazja jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na zdolność osoby do wyrażania lub rozumienia języka. Oprócz rozróżnienia afazji wrodzonej i nabytej istnieją również inne rodzaje afazji:
- afazja motoryczna (ruchowa) - trudności z mówieniem,
- afazja czuciowa - zaburzenia w rozumieniu słów,
- afazja mieszana - trudności w mówieniu i rozumieniu słów,
- afazja globalna - całkowity brak zdolności rozumienia mowy oraz mówienia,
- afazja nominalna - problemy w stosowaniu nazw.
Najczęściej spotykane typy afazji to afazja ruchowa i afazja czuciowa.
Afazja u dzieci - po czym ją rozpoznać?
Rodzice bacznie obserwują rozwój swoich dzieci, dlatego afazja u dzieci jest rozpoznawana stosunkowo szybko. Jednak nie każde opóźnienie w rozwoju mowy jest afazją. Afazja u dzieci rozpoznawana jest między 2 a 3 rokiem życia, kiedy dziecko nie przejawia postępów w nauce mowy, lub nie rozumie, co się do niego mówi mimo prawidłowego słuchu. Tym dwóm objawom towarzyszy również problem z wypowiadaniem słów lub ich zniekształcanie, trudności w wypowiadaniu dłuższych wyrazów, ubogie słownictwo, czy dzielenie słów na sylaby. Chociaż nie ma lekarstwa na afazję, wczesna interwencja i terapia logopedyczna mogą pomóc dzieciom w radzeniu sobie z objawami i efektywnym porozumiewaniu się. Rodzice również mogą wspomagać rozwój dziecka poprzez stosowanie odpowiednich materiałów dydaktycznych i gier edukacyjnych m.in. uczących kategoryzacji