Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Znaczenie zajęć logopedycznych z dzieckiem autystycznym

Znaczenie zajęć logopedycznych z dzieckiem autystycznym

Znaczenie zajęć logopedycznych z dzieckiem autystycznym

Problemy z mówieniem oraz braki w umiejętności komunikacji, to najczęstsze problemy występujące w chorobach ze spektrum autyzmu. Terapia dzieci powinna być wielotorowa i obejmować pracę z różnymi specjalistami. Wśród nich konieczne są zajęcia logopedyczne z dzieckiem autystycznym. Logopeda, który zazwyczaj kojarzy nam się najczęściej z pomocą w korygowaniu wad wymowy, w przypadku dziecka autystycznego odgrywa dużo większą rolę. Wspomaga on między innymi naukę umiejętności interpersonalnych.

 

Więcej niż mowa — Zajęcia logopedyczne z dzieckiem ze spektrum autyzmu

Logopeda przed rozpoczęciem zajęć logopedycznym z dzieckiem ze spektrum autyzmu, musi zebrać wszelkie niezbędne do pracy informacje. Począwszy od przebiegu ciąży, przez stan zdrowia, aż po umiejętności ruchowe i intelektualne podopiecznego. Aby wyeliminować dodatkowe utrudnienia, ocenia on również reakcje słuchowe oraz stan narządów mowy

Ogromnie ważna jest nauka prawidłowego oddychania oraz wydłużanie faz oddechu. Nucenie oraz śpiewanie to w takim przypadku najlepsze formy pracy z oddechem. Oddech to nie wszystko, dzieci z autyzmem mają ogromne problemy z przekazywaniem światu zewnętrznemu informacji. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze są stosowane, aby zminimalizować zahamowania w ekspresji słownej. Zajęcia logopedyczne z dzieckiem autystycznym wspomagają także wyrażanie emocji, w tym celu stosuje się ćwiczenia logorytmiczne.

 

Pokonać  wyobcowanie - Nauka komunikacji alternatywnej 

Dla dzieci z autyzmem, zajęcia logopedyczne grupowe odgrywają ogromną rolę. Aby jednak móc w nich w pełni uczestniczyć, należy wzmocnić słownictwo, zarówno bierne jak również czynne. Nauka komunikacji alternatywnej oraz nauka prawidłowej intonacji wspomoże funkcjonowanie w grupie terapeutycznej. Logopeda zawsze zwraca uwagę na ćwiczenia mające na celu poprawienie odbioru poleceń słuchowych. Prawidłowe odczytywanie i wysyłanie „sygnałów” pomoże w inicjowaniu i podtrzymywaniu rozmowy. W pracy z dziećmi z autyzmem, zajęcia logopedyczne, muszą skupić się  również na eliminacji powtarzania przez dziecko „jak echo” zachowań i wypowiedzi dorosłych. Każda z tych czynności wspomoże prawidłowe funkcjonowanie w grupie oraz zrozumienie zasad i rozwinięcie kompetencji komunikacyjnych.

Zajęcia logopedyczne z dzieckiem autystycznym pomagają otworzyć je na świat. Wzmacniają jego poczucie pewności siebie, wzbogacają jego słownictwo, uczą rozumieć mowę, przez co wpływają na ogólny rozwój dziecka. Zajęcia te zawsze powinny być prowadzone dwutorowo. Z jednej strony pracować należy nad rozwojem mowy, rozwinie to kompetencje językowe. Z kolei praca nad komunikacją pomoże w łatwiejszym funkcjonowaniu w grupie i rozwijaniu kompetencji komunikacyjnych. Pamiętajmy o najważniejszej sprawie w pracy logopedycznej z dzieckiem z autyzmem, każde dziecko jest niepowtarzalne, nie ma terapii uniwersalnych, znajdźmy do każdego z nich jego własną drogę. 

 

W ofercie naszego sklepu posiadamy szeroki wybór specjalistycznych pomocy dydaktycznych i logopedycznych do pracy z dziećmi z zaburzeniami. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą TUTAJ 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl