Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

Ćwiczenia oddechowe w logopedii – dlaczego są takie ważne?

Ćwiczenia oddechowe w logopedii – dlaczego są takie ważne?

Co mają ze sobą wspólnego ćwiczenia oddechowe i logopedia? Bardzo wiele! W wielu przypadkach to właśnie tego typu ćwiczenia stają się podstawą terapii i umożliwiają osiągnięcie założonych efektów związanych z poprawną, płynną mową. Zapraszamy do zapoznania się z sensem ćwiczeń logopedycznych oddechowych!

Nie tylko usta, język i zęby

Na umiejętność wyraźnej, zrozumiałej mowy składa się wiele czynników. Odpowiednie ułożenie ust i języka to nie wszystko. Płytki, zbyt szybki oddech może uniemożliwić prawidłową wymowę. Do tego ważna jest „droga” przepływu powietrza. Jeśli oddychamy przez usta, a nie przez nos, może pojawić się problem z odpowiednim ułożeniem języka: jego unoszenia – pionizacji oraz utrzymania na wałku dziąsłowym. Bez oddechu, czyli przepływu powietrza, nie usłyszymy żadnego dźwięku. To wszystko potwierdza, jak bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie w kontekście mówienia. Logopedia wykorzystuje ćwiczenia oddechowe niezwykle często; są one zazwyczaj podstawą terapii.

Dzięki odpowiedniemu działaniu, w tym sięgnięciu po ćwiczenia oddechowe, logopedia może nie tylko nauczyć ładnej wymowy, ale i pięknej emisji i modulowania głosem. Gospodarowanie oddechem jest bardzo ważne i wiedza o nim przydaje się w wielu sytuacjach. Dobrze wykorzystując pojemność płuc można wypowiedzieć całe zdania bez „przystanków” na wzięcie oddechu lub obniżenia natężenia głosu.

ćwiczenia logopedyczne oddechowe

Przykłady logopedycznych ćwiczeń oddechowych

Prawidłowy tor oddechowy można wyćwiczyć między innymi przez nadmuchiwanie balonów, dmuchanie baniek mydlanych i inne rodzaje dmuchania. Można wykorzystać słomkę i rozdmuchiwać płynne farbki po kartce, robić bąbelki w wodzie lub innym płynie. Świetną zabawą jest utrzymywanie piórka (lub baniek) w powietrzu. Można ją modyfikować, wykorzystując na przykład piłeczki do ping ponga, które trzeba przesunąć oddechem po stole. Ćwiczeniami logopedycznymi oddechowymi są także: chuchanie sapanie, buczenie i inne. Zawsze jednak należy pamiętać o podstawowej zasadzie – wdech wykonujemy nosem, wydech zaś ustami.

W miarę rozwoju umiejętności panowania nad oddechem można bawić się, ćwicząc wydłużanie fazy wydechowej i gospodarowania powietrzem. Szczególnie dobrze sprawdzają się „zawody” – kto dłużej, na jednym wydechu, będzie wymawiać samogłoski, np. a, i, u. Utrudnieniem podczas wykonywania ćwiczeń logopedycznych oddechowych może być łączenie samogłosek ze spółgłoskami lub szybkie wypowiadanie wyliczanek, powtarzanie jednego zdania – im więcej i dłużej na jednym oddechu, tym lepiej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl