Wydawnictwo Arson, ul. Grażyny 6, 31-217 Kraków

3 przykłady ćwiczeń dla dzieci z autyzmem

3 przykłady ćwiczeń dla dzieci z autyzmem

Praca z dziećmi autystycznymi nie kończy się wraz z przekroczeniem progu terapeuty. Wiele ćwiczeń dla dzieci z autyzmem można z powodzeniem przeprowadzać także w domu. Prezentujemy kilka możliwie uniwersalnych przykładów.

Rodzice, których interesują przykłady ćwiczeń dla dzieci z autyzmem wiedzą, że czas na nie poświęcony może zaprocentować w przyszłości. Niestety, obawiają się także, że ćwiczenia będą skomplikowane i jest do nich potrzebna specjalistyczna wiedza. Poniższe ćwiczenia są łatwe, ale zawsze warto skonsultować się z fachowcami pracującymi z dzieckiem i upewnić się, że są wykonywane poprawnie.

Muzyka i taniec dla dzieci autystycznych

Istnieje wiele terapii dla dzieci autystycznych, które opierają się na wykorzystaniu muzyki i przyjemnych dźwięków, które – same lub w połączeniu z tańcem lub wykonywaniem określonych ruchów – dobrze wpływają na rozwój. Muzyka pobudza do działania lub skłania do koncentracji, pomaga także w nawiązaniu kontaktu z ludźmi. Muzykoterapia oraz logorytmika są metodami, które są wykorzystywane przy pracy z osobami z autyzmem. Można wykorzystać maszerowanie w rytm muzyki, na przykład po obwodzie koła, ze zmianą kierunku i tempa. Takie ćwiczenie powinno być stopniowo wprowadzane – najpierw marsz w miejscu, utrzymanie prawidłowej postawy ciała, następnie maszerowanie.

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci z autyzmem

Rozwój ruchowy stymuluje mózg i jest niezwykle ważny przy zaburzeniach ze spektrum autyzmu. Chód na czworakach, pełzanie, chodzenie bokiem – krok odstawno-dostawny, chodzenie na palcach to bardzo proste przykłady ćwiczeń dla dzieci z autyzmem. W zależności od umiejętności, można pozwolić mu wykonywać zadania samodzielnie lub z pomocą, asekuracją. Potem można spróbować chodu do tyłu, chodzenia po schodach w górę i w dół, obracanie się. Stawianie na stopnie to także umiejętność praktyczna – dzięki niej można wejść i wyjść z autobusu lub samochodu. Ćwiczenie konkretnych, praktycznych umiejętności to element terapii behawioralnej.

zeszyt ćwiczeń dla dzieci z autyzmem

Wspieranie integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej – SI, może przynieść bardzo dobre efekty, także u dzieci z autyzmem. Dzięki niej można zmniejszyć zaburzenia związane z rozwojem zmysłów, przede wszystkim dotyku i równowagi, a także czucia głębokiego. Przykładem ćwiczeń tego typu jest dotykanie różnego rodzaju faktur – wkładanie rąk do pojemników z różnymi produktami, a także chodzenie po różnych materiałach. SI to także masaże, uciskanie kończyn, huśtanie i kręcenie, np. na krześle lub w karuzeli, jeśli dziecko to akceptuje.

Zeszyt ćwiczeń dla dzieci z autyzmem

Umiejętności, z którymi mają problem dzieci z ASD można ćwiczyć nie tylko w gronie rówieśników na specjalnych zajęciach logopedycznych, ale także w domu np. z rodzicami. Właśnie w tym celu powstały specjalistyczne narzędzia, szeroko dostępne także na polskim rynku. Mowa tu chociażby o zeszycie ćwiczeń dla dzieci z autyzmem. Różnorodność zadań i zagadnień sprawia, że narzędzie to będzie doskonałym sposobem na samodzielną pracę nad swoimi trudnościami. Dzięki specjalnie opracowanym ćwiczeniom dziecko będzie miało szansę lepiej zrozumieć siebie samego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl